מה משותף ליזמים דיגיטליים מצליחים?

מה צריך כדי להצליח?

יש מגוון הסברים להצלחה, אבל היום אני רוצה להתמקד באחד הגורמים החשובים ביותר – התמדה. ואני רוצה להתחיל בציטוט מעניין מדבריו של יזם יהודי מצליח בשם מקס לבצ’ין:
“החברה הראשונה שהקמתי התרסקה. החברה השנייה התרסקה, אבל פחות. השלישית פשוט נכשלה. הרביעית שרדה. לחברה החמישית שהקמתי קוראים PayPal”.
מקס לבצ’ין וחבריו מכרו את החברה שהקימו תמורת מיליארד וחצי דולר – ועם הצלחה כזאת קשה להתווכח. ויש כאן עוד דבר שקשה להתווכח איתו – לבצ’ין התמיד. הוא הקים חברה, ועוד חברה, ועוד חברה, ועוד חברה – וכולן נכשלו או שרדו בקושי. אבל החברה החמישית שהקים היתה הצלחה עולמית. וזה כל הסיפור על רגל אחת: התמדה מובילה להצלחה.

העיקרון הזה תופס לא רק בעולם ההייטק. מה משותף לספרים הארי פוטר ואבן החכמים, חולית, לוליטה, חוות החיות, וחלף עם הרוח? ובכן, כולם רבי מכר עולמיים, וכולם נדחו על ידי מוציאים לאור. כמו ששמעתם. הכותבים של הספרים הללו פנו להוצאות לאור והציעו להם לפרסם את הספר שכתבו – אך נדחו. אבל הם לא התייאשו. הם פנו לעוד ועוד הוצאות לאור עד שהגיעו לאדם שהבין את הפוטנציאל, והסכים להשקיע בספר ולפרסם אותו. וגם כאן, התמדה מובילה להצלחה.

כלל 10,000 השעות

אחד האנשים שחקרו את התחום במשך עשרות שנים הוא הפסיכולוג אנדרס אריקסון (Anders Ericsson). אריקסון טבע את “כלל 10,000 השעות”: כדי להיות ממש טוב ולהצליח במשהו, צריך להתמיד ולתרגל אותו במשך 10,000 שעות לפחות. הרעיון של אריקסון זכה לפופולריות בעזרת ספרו של מלקולם גלדוול (Malcolm Gladwell), שהפך לרב מכר. הספר, שנקרא מצוינים (Outliers), מספר את סיפורם של אנשים ש”עשו את זה בגדול”, כמו ביל גייטס והביטלס. גייטס התחיל לתכנת כבר בשנת 1968, כשהיה בן 13 בלבד, בזכות מחשב שהותקן בתיכון שבו למד, וכך קיים את כלל 10,000 השעות. באופן דומה, הביטלס הופיעו בתחילת דרכם בהמבורג שבגרמניה מעל 1,200 פעמים (!), וצברו מעל 10,000 שעות של שירה ונגינה בהופעה חיה.

כמו בסיפורים של מקס לבצ’ין, ג’יי קיי רולינג (שכתבה את הארי פוטר), ביל גייטס והביטלס, גם בעולם השיווק הדיגיטלי יש לא מעט סיפורי הצלחה שהם תוצאה של התמדה. קחו, למשל, את פיודיפאי (PewDiePie), מישל פאן (Michelle Phan), ונאס דיילי (Nas Daily): כולם התמידו בפרסום תוכן שיוצר ערך לאורך זמן. זה יכול להיות תוכן משעשע, תוכן מלמד, או תוכן שמספק מידע שימושי. לא משנה מהו סוג התוכן של כוכבי הרשת הללו – הם עושים זאת באופן שיטתי ולאורך זמן.

אז, צאו לדרך, ושיהיה לכם בהתמדה (סליחה, בהצלחה)!
משה

הערות

בנוסף לכלל 10,000 השעות, אריקסון טוען שכדי להשתפר, אתה צריך לצאת מאזור הנוחות שלך ולהתנסות בפעילויות שהן מעבר ליכולות שיש לך. עצם החזרה על מיומנות שכבר יש לך אינה מספיקה, ואפילו רצון עז להשתפר אינו מספיק. כדי להצליח, אתה צריך מטרות מוגדרות היטב, ואת עזרתו של מורה שבונה תוכנית להשגתם. בתחילת הדרך, המורה צריך לתת לך משוב על המאמצים שלך. בהמשך, תלמד לזהות בעצמך בעיות בביצועים שלך, ולשפרם בהתאם.
למעשה, אריקסון טען שגלדוול לא הבין את הרעיון שלו באופן מדויק. ובאופן טבעי, יש גם ביקורת על אריקסון מצד חוקרים אחרים. עדיין, יש הסכמה רחבה שבאופן כללי, תרגול והתמדה הם הגורמים העיקריים להצלחה במגוון תחומים – מוסיקה, ספורט, עסקים, ועוד.